Watson Team Coaching II.
Giuseppe Arcimboldo után szabadon…
Csoportfoglalkozásaimon gyakran elhangzik az idősek részéről, mennyire hiányzik számukra az alkotás öröme. Korábban rendszeresen varrtak, kötögettek, festettek, rajzoltak. Az idő múlásával viszont már nehézséget jelent számukra a tű befűzése, az olló fogása. Sokat gondolkodtam, hogyan lehetne visszaadni az alkotás örömét, különösebb kézügyesség nélkül, a fantázia szabad szárnyalása mellett.
Az ötletet Giuseppe Arcimboldo szürrealista festőtől kölcsönöztem, aki elképesztő érzékkel használta a növényeket, gyümölcsöket, állatokat, könyveket különleges arcképein.
A foglalkozásaim mindig bemelegítő feladatokkal indulnak, mely a törzsfeladatra való ráhangolódást segítik elő. A „Ne beszélj zöldségeket!” című foglalkozás indító feladata a zöldségekkel kapcsolatos szólások – közmondások értelmezése volt. Ezt követően a csoporttagok a rendelkezésre álló zöldségekből képeket készítettek, az alkotással, mint eszközzel kinyitották emlékeik – érzelmeik színpadát.
A sok-sok zöldség által számtalan életkép került megalkotásra, megbeszélésre. Rég elfeledett szerelmek, tanítók, és tanítványok, szomszédok és barátok képei köszöntek vissza az uborka és répa halmokból. Kedves nyári emlékek képei, a családdal megélt boldog pillanatok jelentek meg a papírlapokon.
A záró körben elővettük a „gondolati képeslapunkat”. Ezt egy hatalmas fehér vászonként kell elképzelnünk, amelyet megtöltöttünk a foglalkozás legszebb – legkedvesebb pillanataival, valamint a csoportot foglalkoztató gondolatokkal.
A feladatok mentén az idős személyek kényszer nélkül hívtak elő, és osztottak meg olyan életképeket, amely számukra fontos, és kellemes élmény volt. Az alkotás által pedig sikerélményhez jutottak a csoport résztvevői. Zöldségműveikből fotók készültek, melyeket többen családtagjaiknak ajándékoztak, vagy kifüggesztették szobájuk falára.
Kedves Olvasó!
Higgyék el: Nem beszélek zöldségeket….. 😊
Horváth Hajnalka szociális munkás és szociálpolitikus