Tihany és a gyógyító levendulás
Hazánk egyik legszebb fekvésű települése, Tihany a Balatonba nyúló Tihanyi-félszigeten fekszik, mely a régészeti leletek tanulsága szerint már az őskorban is lakott volt. A mai település eredete a középkorig nyúlik vissza.
I. András király 1055-ben itt jelölte ki a királyi család temetkezőhelyét, mely fölé bencés monostort építettek. A Tihanyi apátság épülete hosszan mesél a történelem kis és nagy pillanatairól, kiveszi részét a település kulturális értékeinek őrzéséből, szinte felvigyázza a természeti kincseket a magasból.
A látnivalóknak se szeri se száma, egy nap még a felsorolásukhoz is kevés, de a levendulát, az egyik legszebb és leghasznosabb gyógynövényt mindenképpen meg kell említenünk Tihany kincsei közül.
Az 1920-as évek közepétől, június-július fordulóján, tízhektárnyi területen virágzik a francia ősöktől eredő, de mára igazi hungarikummá váló, számos gyógyhatással bíró növény, melyet Bitter Gyula neves gyógynövényszakértő telepített Tihanyba. A néphit szerint a levendula illata még az ártó szellemeket is távol tartja és megvéd a rontások ellen, de a hiedelmek mellett számos igazolt gyógyhatással rendelkezik. Meghűlés esetén forró vízzel leöntve kitűnő inhalálószer, a belőle készülő tea enyhe idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő, segíti a könnyebb elalvást, szél- és vizelethajtó, görcsoldó, és serkenti az epenedv-termelődését.
A levendulát főleg értékes antibakteriális, gombaölő és gyulladáscsökkentő hatású illóolajáért termesztik, melynek 100 százalékos tisztaságú anyaga azon kevés illóolajak közé tartozik, melyet hígítás nélkül, közvetlenül a bőrre lehet kenni. Alkalmas többek közt sebfertőtlenítésre, pattanásos arcbőr, ekcéma, zsíros, korpás haj és körömgomba kezelésére is. Húzódásokra, zúzódásokra és reumatikus panaszokra bedörzsölő szerként alkalmazzák, a halántékon és a homlokon elkent egy-két csepp pedig megszünteti a fejfájást és megnyugtatja az idegeket, de fürdővízbe is lehet adagolni.
A levendulakrém kitűnő gyógymód a szélfútta, kicserepesedett bőr ápolására, a duzzanatok, gyulladások, véraláfutások elmulasztására és a napégés enyhítésére. Az álompárnáknak is gyakori töltőanyaga ez a mediterrán növény, melynek aromája ellazít, megnyugtat, megkönnyíti az alvást. A levendula pici vászonzsákokba varrva és a szekrénybe akasztva távol tartja a kártevő rovarokat, például a molyokat, de a hangyák sem kedvelik az illatát.
E nemes növény tiszteletére rendezik meg Tihanyban évről évre a Levendula Fesztivált, mely lehetőséget nyújt többek között a helyi amatőr művészeti csoportok fellépésére is, de a rendezvényen népművészeti kirakodóvásár, kézműves játszóház is helyet kap, ahol elsősorban a levendula feldolgozásának különböző módjait ismerhetik meg a látogatók. A Levendula Ház Látogatóközpont minden korosztály számára élményt nyújtó módon mutatja be a Tihanyi-félsziget múltját és jelenét, a vulkánok egykor dühöngő világát, s a később megszelídült táj harmóniáját, tihanyi emberek és a természet évszázados együttélését, s ennek emblematikus kultúráját, a levendulatermesztést.
Tihany történelmi, kulturális és természeti kincseivel várja a látogatókat egész évben, míg június-július fordulóján az enyhe szélben lilán hullámzó levendulatengerrel.