Ideje egy kicsit másként gondolnunk a nyugdíjas évekre. Miért ne érezhetnénk úgy, hogy ez egy lehetőség, egy új életszakasz kezdete, melyről most is mi dönthetjük el, miként szeretnénk megélni. Dönthetünk úgy, hogy mi már idősek vagyunk, majdcsak leéljük még ezt a pár évet valahogy, vagy dönthetünk úgy is, hogy élvezni szeretnénk. De tényleg! Igazából élvezni szeretnénk!
A nyugati országokban már sok éve elfogadott életforma a nyugdíjas otthonok keretein belül felépített új élettér. Igen, valóban nem minden idősotthon egyforma, de ha jól körülnézünk, Magyarországon is találunk már szép számmal minőségi életet nyújtó nyugdíjas otthont.
- Miben különböznek az idősotthonok egymástól?
- Hogyan keressük meg a számunkra legjobb nyugdíjas otthont?
- Mit nyerhetünk, ha belevágunk ebbe az új életformába?
Hazánkban állami, egyházi és magánkézben lévő idősotthonok is vannak. A működésük, az általuk kínált szolgáltatások több téren is különböznek egymástól. Nagyon fontos, ha öregek otthonáról beszélünk, nem egy homogén szolgáltatásról, hanem nagyon is heterogén, színvonalában, a szolgáltatások milyenségében, mennyiségében eltérő lehetőségekről beszélünk.
Nézzük meg, mi fontos számunkra. Hogyan szeretnénk élni.
- Fontosnak tartjuk, hogy az új életterünk inspiráló, zöldövezetben legyen?
- Szeretnénk, ha akadálymentesített lenne?
- Legyen a nyugdíjas otthonnak kertje, esetleg tava? Kertészkedhessünk, hiszen egész életünkben szerettünk?
- Az idősotthonban legyenek közösségi terek? Könyvtár, társalgó, étterem?
- Fontos, hogy a nyugdíjas otthonban saját, önálló apartmanunk legyen? Hiszen ki ne szeretné a szabadságot, megőrizni az önállóságot?
- Biztonságban szeretnénk érezni magunkat? Mi kell ehhez? Zárható apartman? Portaszolgálat? Őrző-védő szolgálat? Beléptető rendszer? Értékmegőrzés? Füstjelzővel ellátott szoba? Nővérhívó az apartmanban? Mit várunk el a nyugdíjas otthonoktól?
Sok idős számára fontos, hogy egy-egy betegség miatt elérhető közelségben legyen szakorvos. ápolási szakember. Nézzük meg, hogy melyik otthon kínál helyben működő intézményi orvost (olyan, mint a háziorvos), illetve egyéb szakorvosokat. Miért fontos ez? Mert el sem kell hagyjuk a nyugdíjas otthont, nem kell órákat utaznunk, sorban állnunk, helyben hozzájutunk a megfelelő ellátáshoz. Ha ehhez még helyben működő gyógyszerszoba is van, akkor gyógyszertárba sem kell mennünk az idősotthonon kívülre. Az adott nyugdíjas otthonban működő intézményi orvosok ismerik az ott élőket, tudják pontosan milyen betegségeik vannak, hogyan kell segíteni, mi a legjobb nekik.
- A jól felkészült intézményekben gyógytornászok, gyógymasszőrök is vannak, akikhez fordulni lehet.
- Tornaszoba áll rendelkezésre, hogy mozgásigényünket kielégíthessük.
- Ha fontos számunkra az úszás, nézzük meg, melyik idősotthon rendelkezik uszodával, esetleg hol tartanak vizitornát.
- Az érdekképviselet is többrétegű egy jó nyugdíjas otthonban. A tudat, hogy több fórum is rendelkezésünkre áll, ha panaszunk, kérésünk, kérdésünk van, megnyugtató és hosszú távon garantálja, hogy keressük és megtaláljuk a közös hangot.
- Szeretünk előre gondolkodni? Mi lesz, ha sok év múlva fokozott ápolásra szorulunk? Ha esetleg a demencia bennünket is érint?
Fontos, hogy ilyen esetben olyan idősotthont keresünk, ahol nem csak apartmanos ellátást, hanem fokozott ápolási részlegeket, illetve demenciával élők részlegeit is megtaláljuk. Az ilyen nyugdíjas otthonok ugyanis valóban fel vannak készülve. A fokozott ápolási részlegeiken csak a kórházban elérhető szolgáltatásokat nem tudják kínálni, de egészen az erre való rászorultságig, illetve kórházból kikerülve a rehabilitációig, képesek szolgáltatásokat nyújtani. A demenciával élők részlegein segíteni tudnak az állapotromlás lassításában, hiszen nem csupán ingergazdag környezetet alakítanak ki a lakóik számára, hanem szakszerű ellátást, folyamatos foglalkoztatás is kínálnak.
Nagyon fontos azonban, hogy életünk azon szakaszában hozzuk meg a döntést, hogy nyugdíjas otthonban szeretnénk élni, amikor saját akaratunkból, az idősotthoni életforma előnyeit, hasznát látva döntünk. A kényszerből, túl későn meghozott döntés vezethet ahhoz, hogy valaki nem tud, vagy csak nagyon lassan képes beilleszkedni.
Sok nyugdíjas korú esetében igaz, hogy a hozzátartozók messze, akár határon túl élnek, esetleg nincsenek rokonaik. Minden korban fontosak a kapcsolatok, nincs ez másként időskorban sem. Egy jó közösség megtartó, biztonságot jelentő közeg lehet. A mi döntésünk, hogy mennyire vesszük ki részünket az általa kínált lehetőségekből. Ülhetünk a szobánkban a televíziót nézve egész nap, vagy kiléphetünk az apartmanunkból és elkezdhetünk ismerkedni, barátságokat kötni, sőt, akár szerelmet, párkapcsolatot is találhatunk, hiszen erre is számtalan példa áll rendelkezésre.
Nagyon fontos, hogy olyan nyugdíjas otthont válasszunk, ahol figyelnek a mentális és fizikai egészségünk fenntartására.
Ennek egyik fő összetevője az étkezés. Ahol dietetikus segítségével összeállított menüsorok állnak rendelkezésre, melyből választhatunk ízlésünknek megfelelően, és ráadásul napi ötszöri étkezést biztosít, ott jó helyen vagyunk. Ha még étlaptanács is működik, ahol biztosított a lakói részvétel, nyert ügyünk van.
És ha egészség, akkor nézzük meg, milyen egészségmegőrző programokat kínálnak. Persze nem csak egyet-egyet, hanem rendszeresen és ingyenesen.
Van-e lehetőség senior sportokat űzni az adott nyugdíjas otthonban? Ha igen, adnak-e segítséget hozzá? Napjainkban egyre divatosabb, ugyanakkor remek közösségépítő és persze egészségmegőrző a gyaloglás, és még jobb a Nordic Walking. Remek a senior jóga, örömtánc minden formája, az egyensúlytréning, a zenés torna, a petanque és még sorolhatnánk. Ha ezek mindegyikét vagy többségét kínálja az adott idősotthon, jó helyen vagyunk.
A mentális egészségünkre remekül hatnak a kulturális programok, a különböző memóriatréningek, a Senior Akadémia, jól mérjük hát fel a nyugdíjas otthonokat, ebben a témában is. Ha vannak terápiás foglalkozások – mese, zene, tánc, kutyás, pónis, művészet és még sorolhatnánk – nyugodt szívvel választhatunk közülük. Napjainkban egyre elfogadottabb, ha pszichológus segítségét kérjük, ha ezt a választott idősotthonban tehetjük meg, remek megoldás. Segítséget kaphatunk akár veszteség, gyászfeldolgozás és még számtalan lelki nehézségben.
Zenés-táncos rendezvények, kirándulások belföldön és külföldön, író-olvasó találkozók, koncertek, mozielőadások, színházlátogatások legyenek rendszeresek és választhatók, hiszen ezekből táplálkozik a lélek, születnek az emlékek.
Az a nyugdíjas otthon, ahol a lakók kibontakozhatnak, ahol megvalósíthatják álmaikat és ezt még meg is mutathatják, az rossz hely nem lehet, hiszen segítenek a festőnek a képét, a szobrásznak a szobrait, az írónak a könyveit, a költőnek a verseit, és minden művésznek az alkotását bemutatni, a szélesebb közönséggel megismertetni. Ha még Bakancslista is működik az adott idősek otthonban, akkor megvalósíthatjuk régen dédelgetett álmainkat is, legyen az tandemugrás, zsiráfsimogatás, kirándulás Erdélyben és még számtalan kívánság.
A vallási élet megélése szintén nagyon fontos, így nézzük meg, van-e erre lehetőség, esetleg felszentelt helyiség, ahol mindezt megoszthatjuk egymással. Az Olajág Otthonok esetében megtalálható a katolikus, református, evangélikus és zsidó közösség egyaránt.
Rendkívül fontos, hogy más generációkkal is találkozzanak a nyugdíjas otthonokban élők, tartalmas időt töltsenek együtt, tanuljanak egymástól, tanítsanak egymásnak, élményeket, tapasztalatokat osszanak meg. Ringassanak bébiket, játszanak óvodásokkal, sakkozzanak iskolásokkal, beszélgessen fiatalokkal, találkozzanak olyan idősekkel, akik máshol élnek.
Nézzük meg, mit tesznek az adott nyugdíjas otthonban a jóllétünkért, hiszen azért költözünk be, mert aktívan szeretnénk élni, sok örömöt, élményt gyűjteni, ez az életkor a szabadságról is szól.
Hívhatják az adott, általunk választott intézményt nyugdíjas otthonnak, idősotthonnak, öregek otthonának, mi tudjuk, hogy ennél sokkal több! Otthon! Otthon, közösség, biztonság nyugdíjas korúak számára, akik élvezni szeretnék az életet!