Olajág Senior Akadémia, Olajág Tanulószoba
Az Olajág Senior Akadémia előadásait egyetemi oktatók, szakemberek tartják, tanévhez igazodva. Az Olajág Otthonokban Leckekönyvet kapnak a szenior diákok, melyben gyűjtik a részvételi pecséteket. Az aktuális tanév tablóképpel zárul. Az előadások témakörei igazodnak az aktualitásokhoz, és a korosztály érdeklődési köréhez.
Az Olajág Tanulószoba keretében azon lakók, akik szívesen adják át tudásukat a fiatalabb generációnak, lehetőségük ezt oktatni pl. nyelveket, hangszerismeretet, matematikát és egyéb tárgyakat.
Az élethosszig tartó tanulás nem csupán egy hangzatos szlogen, hanem a szellemi frissesség és az életminőség megőrzésének egyik legfontosabb eszköze a szenior korosztály számára.
1. Mentális egészség és agyi plaszticitás
Az agyunk képes az új idegpályák kialakítására idősebb korban is, ha kap hozzá ingereket. A tanulás „edzésben” tartja az elmét:
- Kognitív tartalék: Segít késleltetni az időskori demencia és az Alzheimer-kór tüneteinek megjelenését.
- Memória javítása: Az új információk feldolgozása élesíti a rövid és hosszú távú memóriát.
2. Élettani és fizikai hatások
Bár a tanulás szellemi tevékenység, a testünkre is közvetlen hatással van:
- Stresszcsökkentés: A sikerélmény és a fókuszált figyelem csökkenti a szorongást és a kortizolszintet.
- Finommotorika: Egy új hangszeren való tanulás vagy a kézműves foglalkozások javítják a koordinációt és az ujjpercek mozgékonyságát.
3. Pszichés és szociális előnyök
A tanulás a legjobb ellenszere az időskori elszigetelődésnek:
- Magány ellen: A tanfolyamok, nyugdíjas akadémiák közösséget teremtenek, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel találkozhatnak.
- Önbecsülés: Annak az érzése, hogy „még képes vagyok rá”, magabiztosságot ad és célt mutat a mindennapokban.
- Alkalmazkodás: Segít lépést tartani a modern világgal (pl. okostelefon-használat, ügyintézés), így a szeniorok kevésbé érzik magukat elveszettnek.
A tanulás ebben a korban már nem a kényszerről, hanem az élvezetről és az önmegvalósításról szól, ami szó szerint évekkel hosszabbíthatja meg az aktív, boldog életet.




Együttműködő partnerünk többek között a CivilÚt Alapítvány, és a Milton Friedman Egyetem. Előadóink között tudhatjuk a teljesség igénye nélkül pl:
- Dr. Jászberényi József: Kultúrtörténész, gerontológus, a Milton Friedman Egyetem felnőttképzési igazgatója „Könyvet olvass, naplót írj – a szellemi önfejlesztés alapvető lehetőségei „c. előadása
- Dr. Báthory Orsolya: történész, a PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség kutatócsoport főmunkatársa „: Nevezetes nők a történelemben” c. előadása
- Dr. Kerülő Judit: szociológus, egyetemi tanár, a Nyíregyházi Egyetem óraadó oktatója „A generációk közötti kommunikáció” c. előadása
- Fige Gergely: szociológus, a Segítő Kezek alapítvány idősügyi szakmai vezetője „Aktuális kutatások az öregedéstudományból – közérthetően” c. előadása
- Kovács György: geronto-andragógus, állatterapeuta, kiképző „Sok beszédnek sok az alja…” c. előadása
- Dr. Rácsai Tünde: jogász, adatvédelmi szakértő „Fogyasztóvédelem alapfokon” c. előadás
- Janzsóné Bolyóczky Éva: geronto-andragógus, memóriatréner „Memóriafejlesztő gyakorlatok” c. előadása
- Csordás-Novák Mária: geronto-andragógus, komplex mozgásfejlesztő tréner és szenior tréner „A 21. század hatása a mozgásminőségre” c. előadása
- Dr. Megyaszai Márta: reumatológus, sportorvos „Gerincproblémák idősebb korban” c. előadása
- Ujhelyy Attila: író „A torinói lepel csodálatos titkai” c. előadás
- Dr. Kuti Ferenc nyugalmazott alezredes, a Magyar Honvédség volt kommunikációs vezetője „Védd a jövőd! Adod-e az adatod?” c. előadás